Jakość strony www a SEO

Jakość strony WWW a wpływ na SEO i pozycje w Google

Jakość witryny powinna pozostawać głównym priorytetem dla każdego administratora strony internetowej. Jednak jak zdefiniować ten parametr? Czy jakość strony da się w jakikolwiek sposób mierzyć? Jak wpływa ona na SEO i pozycję witryny? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!

W gonitwie za najlepszą pozycją w wyszukiwarkach, w trakcie szukania wartościowych linków oraz podczas regularnego dostarczania treści na stronę, nigdy nie można zapomnieć o jakości strony. To dość ogólne pojęcie, które może być różnorodnie interpretowane.

W jakości chodzi bowiem o to, aby ułatwić użytkownikowi zdobycie informacji, po której kieruje się do danej witrynie. W dużej mierze chodzi więc tutaj o pojęcie user experience, czyli doświadczenie użytkownika – i związaną z nim szybkość, interaktywność oraz intuicyjność.

Jednak czy takie podejście faktycznie rozjaśnia temat? I jak przekłada się to na pozycję strony?

Jakość strony w oczach Google

Gdy w 2020 r. Google ogłaszało zmianę algorytmu, zastosowana narracja skupiona była wokół jakości strony internetowej. Wyszukiwarka ogłosiła, że to właśnie doświadczenie użytkowników będzie mieć decydujący wpływ na pozycję strony w indeksie wyszukiwania.

W celu badania tak pojmowanej jakości strony, Google posługuje się Core Web Vitals, czyli kluczowymi wskaźnikami efektywności. Są to:

  • LCP – czyli czas ładowania największego elementu na stronie;
  • FID – czyli czas jaki potrzebuje strona, aby można było z nią wejść w interakcję
  • CLS – czyli wskaźnik wizualnej stabilności strony (premiujący strony, w których poszczególne elementy nie zmieniają swojego położenia bez woli użytkownika).
Wskaźniki Core Web Vitals

Core Web Vitals – to jedne z podstawowych wskaźników jakości strony (seotagg.com)

 

Do tego wśród czynników, na które Google zwraca uwagę, bardzo istotne pozostają możliwość korzystania z bezpiecznego połączenia HTTPS, struktura przyjazna urządzeniom mobilnym oraz brak uciążliwych pełnoekranowych reklam.

Jakość a pozycja strony w Google

Jak nietrudno zauważyć – powyższe wskaźniki odnoszą się przede wszystkim do kwestii technicznych. Czy oznacza to, że wystarczy przygotować stronę, która będzie szybka i interaktywna, aby można było liczyć na wysokie pozycje? Nie do końca.

Treści na stronie w dalszym ciągu pozostają kluczowe dla pozycji w indeksie wyszukiwania. W końcu – jeżeli na witrynie nie będzie informacji, które mogą pomóc odwiedzającemu w rozwiązaniu jego problemu, to strona nie pojawi się w danym indeksie.

Sama “techniczna” jakość – rozumiana jako dobre wyniki we wskaźnikach związanych z Core Web Vitals – może mieć decydujące znaczenie, gdy Twoja strona pojawi się jako wynik wyszukiwania obok innych witryn, które także odpowiadają na dane zapytanie odwiedzającego. W takiej sytuacji Google będzie zdecydowanie premiować strony, które działają szybciej i są bardziej bezpieczne.

Czy Twoja strona jest wysokiej jakości?

Skąd możesz dowiedzieć, się czy Twoja strona jest wysokiej jakości? Niezwykle pomocne okazują się następujące narzędzia:

  • PageSpeed Insights – to narzędzie pozwala na ocenę szybkości strony. W dużej mierze odnosi się także do Core Web Vitals. Jeżeli strona uzyska dobry wynik w tym badaniu – możesz liczyć na to, że jej jakość będzie oceniona wysoko;
  • Raport Google Search Console – wystarczy zalogować się do panelu GSC aby pobrać raport i dowiedzieć się, które obszary strony wymagają poprawy;
  • Web Vitals Chrome Extension – korzystając z przeglądarki Google Chrome wystarczy uruchomić dodatkowe rozszerzenie, aby na bieżąco sprawdzać wyniki we wskaźnikach Core Web Vitals;
  • Mobile Friendly Checker – Google premiuje strony, które są responsywne. Dzięki temu prostemu narzędziu możesz sprawdzić, jak wygląda responsywność Twojej witryny.
Raport jakości GSC

Wycinek z raportu „Jakość strony” z Google Search Console.

Pamiętaj o tym, że powyższe testy nie wyczerpują tematu jakości strony. Odnoszą się one do pewnego technicznego wycinka – jednak nie analizują one np. jakości publikowanych treści.

Jak możesz poprawić jakość strony?

Korzystając z PageSpeed Insights (czy innych narzędzi) możesz zapoznać się z dość szczegółowymi wskazówkami dotyczącymi jakości strony. Pamiętaj, że dobra jakość owocuje w dobrej pozycji Twojej strony w wynikach wyszukiwania, więc jest to temat, któremu warto poświęcić nieco uwagi.

Jeżeli zamierzasz poprawić jakość strony, skup się na kodzie i struktury strony. Pamiętaj o tym, że:

  • kod powinien być zoptymalizowany – często przyczyną kiepskiego działania strony może być zbyt obszerny kod, niepoprawny pod względem logiki HTML czy CSS, korzystający z wykluczających się komend i parametrów;
  • szablony i pluginy mogą być problemem – gotowe wtyczki oferują mnóstwo funkcji, które wcale mogą nie być wykorzystywane w Twoim serwisie. Wprawdzie rozwiązują pewne problemy, jednak generują wiele innych (np. pod postacią opóźnień). Zdecydowanie lepiej jest tworzyć strony bez takich gotowców;
  • responsywność jest kluczowa – strona powinna być dostępna i w pełni funkcjonalna zarówno z urządzeń desktopowych, jak i smartfonów czy tabletów;
  • trzeba zadbać o kompresję zdjęć – grafika przykuwa uwagę, ale może być także przyczyną opóźnienia w ładowaniu się witryny. Jeżeli odpowiednio skompresujesz pliki graficzne, korzystając np. z nowoczesnych formatów jak .webp, będą one wyglądać tak samo dobrze, zajmując zdecydowanie mniej miejsca – a przez to szybciej się ładując.

Bardzo istotna jest także treść, którą publikujesz. Pamiętaj, że powinna ona:

  • być merytoryczna i wartościowa – jeżeli chcesz, żeby odwiedzający wszedł na Twoją stronę, musisz dostarczyć mu jakąkolwiek wartość. Dlatego przygotowując teksty na witrynę, pamiętaj o tym dla kogo piszesz;
  • mieć uporządkowaną strukturę – publikowany tekst powinien mieć logiczną strukturę oraz zhierarchizowane nagłówki. Nie tylko ułatwia to czytanie tekstu przez użytkownika, ale także pomaga algorytmom Google odnaleźć się w prezentowanych przez Ciebie treściach;
  • być oryginalna – teksty na Twojej stronie nie mogą powielać treści znalezionych gdzieś indziej w sieci. Taki zduplikowany content może obniżyć jakość Twojej strony w oczach Google i przyczynić się do spadku pozycji w indeksach wyszukiwania.

Nie zapomnij także o tym, że jakość strony w dużej mierze zależy także od hostingu – czyli miejsca na którym przechowujesz stronę internetową. Dlatego też przyjrzyj się przede wszystkim:

  • limitom – pamiętaj o tym, że wybrany przez Ciebie serwer stosuje rozmaite limity, aby nie doprowadzić do zajęcia wszystkich zasobów serwera przez klientó Jeżeli chcesz, aby hosting nie przyczyniał się do pogorszenia jakości Twojej strony, zadbaj o to, aby mieć dostęp do przynajmniej 1 GHz (lub 1 rdzenia) procesora oraz 1 GB pamięci RAM, do przynajmniej 10 jednoczesnych procesów PHP oraz 1000 jednoczesnych połączeń HTTP. W ten sposób możesz liczyć, że strona będzie działać poprawnie nawet podczas większego zainteresowania;
  • technologiom – upewnij się, że Twój hosting korzysta z aktualnych technologii. Przyjrzyj się w szczególności wersji PHP oraz generacji protokołu HTTP – gdy serwer z nich korzysta, strona może działać szybciej i wydajniej. Warto zadbać także o to, aby hosting obsługiwał systemy pamięci podręcznej (Redis lub Memcached);
  • dyskowi twardemu – pamiętaj, że szybkość dysku ma ogromny wpływ na jakość strony. Jeżeli pliki witryny ładują się wolno, to bardzo często jest to wina właśnie nośnika, na którym są one umieszczone. Wybieraj dyski SSD, które są nawet kilkukrotnie szybsze od talerzowych HDD. A jeżeli zależy Ci na jak najwyższej szybkości – najlepszym rozwiązaniem będą dyski SSD NVMe;
  • certyfikatowi SSL – pamiętaj o tym, że dla Google certyfikat SSL to ważny element świadczący o jakości strony. Możliwość połączenia za pośrednictwem bezpiecznego protokołu HTTPS jest także doceniana przez samych użytkowników – w końcu dzięki temu mogą oni liczyć, że połączenie jest odpowiednio zabezpieczone (a tym samym – udostępniane przez nich dane). Wiele serwerów umożliwia darmowe korzystanie z bezpłatnej wersji certyfikatu.
SSL a jakość strony

Jakość strony opiera się także na jej bezpieczeństwie – warto korzystać z SSL – ssl24.pl

 

Jakość strony to szerokie pojęcie. Podejście Google do tego tematu pokazuje, że kwestie techniczne mają bardzo duży wpływ na to, jak zostanie przyjęta dana strona. Jakość wpływa na pozycję w wyszukiwarce, więc powinna być jednym z głównych priorytetów podczas tworzenia i administrowania stroną.

 

Wpis gościnny:

Autorem tekstu jest Mateusz Mazurek. Związany z branżą SEO od 2006 roku. Wydawca i autor blogów internetowych. Tester usług hostingowych i twórca rankingów i porównań hostingów stron WWW.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *