Zmiany w algorytmie Google – dzieje się.

To, że ostatnie tygodnie (a w zasadzie i miesiące) można delikatnie nazwać niespokojnymi i dynamicznymi w Google, zauważył chyba każdy, kto ma jakąkolwiek stronę w monitoringu albo “w tym siedzi”.
Coś się ewidentnie dzieje, a wieści zza wielkiej wody donoszą, że na zachodzie ze zmianami tym razem. Co Big G nam szykuje? Jeszcze do końca nie wiadomo.

Zmiana w algorytmie Google

 

A może to Pingwin?

Może i Pingwin… indeksy skaczą niesamowicie, jak kiedyś, gdy się ziało na grubo (black 2013 ;) ale z drugiej strony Pingwina zawsze reklamowali – coś by wyciekło. To zbyt duże i istotne stworzenie żeby tak po cichu bez słowa wprowadzać.
A może to już ten czas, że ptaszysko będzie dziobać w czasie rzeczywistym? Może zapowiedzi się potwierdziły w końcu? Sporo wszak było mowy o tym, że w ślad za Pandą, i ta modyfikacja ma być w czasie rzeczywistym – rzekomo jako część maszynowego uczenia algorytmu przez Rank Brain. Na razie cisza, ale coś jest na rzeczy.

Index wyszukiwarki Google szaleje - zmiana w algo?

 

TAK! już to wiemy – update – to Pingwin, który stał się aktualizacją dokonywaną na żywo! :)

 

Zmiana w kręgosłupie algorytmu Google?

Pewien niewielki, niszowy blogas Search Engine Land ;) twierdzi, że zmienia się kręgosłup algorytmu Google. A co jest kręgosłupem, corem i filarem algo? Ano Page Rank. Tylko czy to możliwe, że PR jest aż tak przebudowywany? Owszem, zniknął z Toolbara oraz zewnętrznych narzędzi (a raczej został ukryty) – ale na pewno nie został usunięty/wyłączony. Być może te zawirowania mają związek właśnie z jakąś przebudową systemu rankującego domeny? Page Rank, jak każdy wzór matematyczny w szybko zmieniającej się rzeczywistości musi być co jakiś czas odświeżany – a internety pędzą jak szalone. Kto wie, może to właśnie to?

MozRank - algorytm szaleje - pogoda w SERP

MozCast.com

 

Zmiana w lokalnych wynikach wyszukiwania.

To, że ostatnio Google “sprzątało” w lokalnych wynikach wyszukiwania oraz że trwa mało widoczna, acz intensywna przebudowa wyników na mapach  – nie trzeba ciekawskim SEOwcom przypominać. Oczywiście jak zawsze pod płaszczykiem poprawy funkcjonalności, po przeprowadzeniu wnikliwych badań analiz, ze wsparciem naukowców z NASA “coś” zostanie usunięte/zmienione a w to miejsce wskoczy jakaś rozkoszna reklama ;) no ale do tego tośmy się już chyba zdążyli przyzwyczaić.

Oczywiście będziemy śledzić rynek i jak tylko pojawi się oficjalne info – napiszemy o tym. Póki co odpowiadając na pytania:

  • pozycje skaczą – i to wahnięcia +/- 20 jednego dnia
  • Pingwina się nie boimy, linki mamy jak złoto ;)
  • Panda? Copywriter płakał jak treści po nocach pisał!
  • Tak to wszystko u nas na zielono poza tym hehe

Dawajcie znać co tam zauważyliście, może coś wykminimy wspólnie.

6 komciów

  1. Maciej

    U mnie nic odkrywczego – ale lokalne frazy skoczyły wręcz pięknie :) Na przestrzeni 3 dni z drugiej na pierwszą stronę wskoczyło mi 30 domen więc całkiem przyjemnie. Ogólnopolskie wyniki odrobinę spadły ale nie na tyle by się tym przejmować (+/- 2-3 oczka). Budowanie “naturalnego” profilu linków się w końcu opłaciło a notoryczni spamerzy pospadali aż miło :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *