Które ustawy prawne obowiązują e-przedsiębiorców?

Które ustawy prawne obowiązują e-przedsiębiorców?

Większość sklepów internetowych konsekwentnie twierdzi, że ich działalność jest prowadzona w zgodzie z obowiązującym prawem. Tymczasem sytuacja, którą daje się zauważyć w praktyce wygląda znacznie odmiennie od ich deklaracji.

Pierwszym wydarzeniem, które przychodzi do głowy i skutecznie podważa wypowiedzi właścicieli sklepów internetowych (dotyczące zgodności ich działalności z obowiązującym prawem) jest rejestr klauzul niedozwolonych i głośna afera związana z pozwem zbiorowym kilku tysięcy sklepów internetowych. Pomimo wielu skrajnych opinii pozostaje wrażenie, że to właśnie właściciele e-sklepów powinni dopilnować własnego biznesu i prowadzić go w zgodzie z prawem, aby skutecznie unikać takich i podobnych sytuacji.

Sklepy Internetowe i uwarunkowania prawne

Kolejnym elementem, który podważa deklaracje wielu e-przedsiębiorców jest wynik ankiety, który został opublikowany w „Mensis.pl”, w którym autor przywołuje interesujące dane. Na pytanie o ustawę, która reguluje działalność sklepów internetowych, blisko 60% właścicieli sklepów wybrało ustawę, która była wyłącznie imaginacją autora. Daje to pogląd na ogromny problem związany z brakiem odpowiedniej wiedzy z zakresu uregulowań prawnych prowadzenia e-handlu.

W związku z powyższym warto przytoczyć obowiązujące e-przedsiębiorców, najważniejsze ustawy i uregulowania prawne:

  • Kodeks cywilny,
  • Ustawa o ochronie danych osobowych,
  • Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną (ta ustawa wymusza na sklepach internetowych posiadanie regulaminu),
  • Ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za produkt niebezpieczny (istotne przy sprzedaży wysyłkowej i możliwości odstąpienia od umowy przez kupujących).

Zapoznanie się z wymienionymi ustawami i zrozumienie ich może nie tylko zabezpieczyć prowadzony e-biznes, ale także pozwoli wyróżnić się wśród innych sprzedawców internetowych, którzy w znacznej części tej wiedzy nie posiadają.

Polityka Bezpieczeństwa Informacji to podstawowy dokument wymagany podczas rejestracji przedsiębiorstwa w GIODO. Zamieszczenie w ramach tego dokumentu wymienionych powyżej składowych to nieodłączny element PBI każdego przedsiębiorstwa. Natomiast w zależności od skali realizowanego przedsięwzięcia, poszczególne składowe mogą ulec mniejszym lub większym modyfikacjom i rozszerzeniom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *